• Interná časť maturitnej skúšky

        • Žiak môže vykonať internú časť maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy, ak úspešne ukončil príslušný ročník štúdia vzdelávacieho programu študijného odboru, ak vykonal externú časť maturitnej skúšky, písomnú formu internej časti maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky. Žiak môže vykonať v jeden deň internú časť maturitnej skúšky okrem písomnej formy internej časti maturitnej skúšky a praktickej časti odbornej zložky najviac z troch predmetov. Žiak vykoná internú časť maturitnej skúšky okrem písomnej formy a praktickej časti odbornej zložky v priebehu najviac piatich pracovných dní. Pred začiatkom konania internej časti maturitnej skúšky okrem jej písomnej formy žiak sa nezúčastňuje na vyučovaní päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní. Tieto dni sú určené na prípravu žiaka na skúšku.

          Termín konania internej časti MS okrem jej písomnej formy: 20. - 24. máj 2024


          Maturitné skúšky z jednotlivých predmetov, okrem externej časti a písomnej formy internej časti, sa konajú pred predmetovou maturitnou komisiou. V jednom dni môže predmetová maturitná komisia vyskúšať najviac 24 žiakov.

          VŠEOBECNÉ POKYNY O SPÔSOBE KONANIA ÚF IČ MS A TČ OZ MS


          1. Ústnu formu internej časti maturitnej skúšky tvorí ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní.


          2. Maturitné zadiania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky sa zverejnia sedem dní pred termínom konania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky.

          3. Ústna forma internej časti maturitnej skúšky a teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky je verejná.


          4. Maturitné zadania a úlohy v nich vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti pre príslušný predmet maturitnej skúšky. V teoretickej časti odbornej zložky sa ústne overujú vedomosti žiaka v tomto súbore, prípadne aj vo vzťahu k praktickej časti odbornej zložky.


          5. Každé maturitné zadanie ÚF IČ MS tvoria dve alebo tri samostatné úlohy z viacerých tematických okruhov, podľa možností a charakteru predmetu maturitnej skúšky.


          6. Obsah maturitných zadaní zohľadňuje aj predpísaný čas určený na trvanie skúšky a jej prípravu.


          7. Maturitné zadania ústnej formy internej časti maturitnej skúšky pripravuje príslušná predmetová komisia školy.


          8. Minimálny počet zadaní je 30. Každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni.

          9. Pre každý maturitný predmet sa učebné pomôcky členia do dvoch skupín - všeobecné a konkrétne. Pod všeobecnými rozumieme pomôcky, ktoré má každý žiak na každej škole k dispozícii počas konania príslušnej časti alebo zložky skúšky. Konkrétne sú tie pomôcky, ktoré priamo súvisia s príslušným zadaním.


          10. Súčasťou príslušného maturitného zadania je aj uvedenie konkrétnej učebnej pomôcky.


          11. Skúšajúci citlivo riadi rozhovor so žiakom, kladie pomocné a stimulačné otázky, vyjadruje súhlas alebo nesúhlas s tvrdeniami žiaka, pričom ho vedie k tomu, aby svoje názory podopieral argumentmi a využíval pri tom písomnú prípravu a tiež vlastné poznatky získané počas prípravy na maturitnú skúšku.


          12. Členovia predmetovej maturitnej komisie dbajú na to, aby žiak mohol na ich podnety reagovať plynulo a mal dosť času a pokoja na vyjadrenie svojich myšlienok.


          13. Maturitné témy pre teoretickú časť odbornj zložky maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky vychádzajú z výkonových štandardov pre teoretické a praktické vyučovanie pre príslušný študijný odbor uvedené v štátnom vzdelávacomprograme.

          14. Maturitné témy pre teoretickú časť odbornj zložky maturitnej skúšky a praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa zverejnia sedem dní pred termínom konania teoretickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky v príslušnej škole.

          15. Pri ústnej forme internej časti maturitnej skúšky z predmetu teoretická časť odbornej zložky si žiak žrebuje jednu z 25 schválených tém.

          16. Na praktickú časť odbornej zložky maturitnej skúšky sa určí 1 téma až 15 tém zahŕňajúce činnosti v rámci povolania, na ktorého výkon sa žiaci pripravujú.