• Praktická časť odbornej zložky

•

Predmetom praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky je súbor odborných vyučovacích predmetov podľa príslušného vzdelávacieho programu študijného odboru strednej odbornej školy. V praktickej časti odbornej zložky sa overujú zručnosti a schopnosti žiaka v tomto súbore. Na praktickú časť odbornej zložky sa určí podľa náročnosti a špecifík odboru 1 téma až 15 tém, ktoré zahŕňajú charakteristické činnosti, na ktorých výkon sa žiaci pripravujú. Témy sú v súlade s cieľovými požiadavkami na absolventa príslušného študijného odboru v oblasti odborného vzdelávania.

Žiak vykoná praktickú časť odbornej zložky vo vyžrebovanej téme alebo v určenej téme jednou z týchto foriem:
          a) praktická realizácia a predvedenie komplexnej úlohy,
          b) obhajoba vlastného projektu,
          c) realizácia a obhajoba experimentu,
          d) obhajoba úspešných súťažných prác,
          e) predvedenie umeleckého výkonu.
          Praktická časť odbornej zložky trvá podľa povahy študijného odboru najviac 24 hodín. Žiak môže na nej používať pomôcky uvedené v zadaní témy práce.

CHARAKTERISTIKA FORIEM

PRAKTICKÁ REALIZÁCIA A PREDVEDENIE KOMPLEXNEJ ÚLOHY
          Rozsah a obsah úloh: aplikácia teoretických vedomostí a zručností získaných praktickými zložkami výučby podľa konkrétneho odboru. Kritériá hodnotenia - pochopenie úlohy, analýza úlohy, voľba postupu, voľba a použitie pomôcok, zariadení, prístrojov, materiálov, organizácia práce na pracovisku, dodržiavanie zásad bezpečnosti a ochrany zdravia, zhotovovanie technickej a ekonomickej dokumentácie, výsledok práce.

SKÚŠKA SA KONÁ:

Termín  29.04. 2024 pre odbor staviteľstvo - trvá 7 hodín

Termín  29.04. -  30.04. 2024  pre odbor geodézia, kartografia a kataster trvá 2x6 hodín

OBHAJOBA VLASTNÉHO PROJEKTU
          Komplexná odborná práca alebo projekt sa rieši počas štúdia individuálne alebo v tíme. Práca je obsahovo zameraná podľa odboru štúdia a potrieb praxe. Kritériá hodnotenia - odborná úroveň projektu, grafická úroveň projektu, vlastná obhajoba autora - úroveň prezentácie, používanie odbornej terminológie, využitie odbornej literatúry.

Termín: -  29.04. - 02.05. 2024 - pre odbor staviteľstvo

Termín:   30.04. 2024 pre odbor geodézia, kartografia a kataster

OBHAJOBA ÚSPEŠNÝCH SÚŤAŽNÝCH PRÁC
          Predvedenie a obhajoba úspešných odborných prác, ktoré sa umiestnili na 1. až 3. mieste v krajskom kole alebo na 1. až 5. mieste v celoštátnom kole súťaže žiakov stredných škôl v Slovenskej republike registrovanej Ministerstvom školstva Slovenskej republiky. Kritériá hodnotenia - správna voľba postupu, využitie zariadení a materiálov, používanie odbornej terminológie, samostatnosť prejavu, schopnosť aplikácie, možnosť využitia v odbore.

Termín: